Ile potrzeba pelletu drzewnego do ogrzania domu?

Wybrałeś już piec na pellet i rodzaj certyfikowanego pelletu, ale zastanawiasz się ile opału potrzebujesz do ogrzania domu? Zrozumienie, ile pelletu zużyje piec na pellet, może pomóc w zaplanowaniu, ile worków pelletu należy zamówić. A nawet pomóc zrozumieć, czy warto zainstalować piec na pellet. Szereg czynników może wpływać na to, ile pelletu przejdzie przez piec, w tym to, czy piec działa przy ustawieniach niskiej lub wysokiej mocy cieplnej. A poza tym Twoje indywidualne preferencje.

Na przykład, jeśli jesteś osobą, która lubi, gdy w domu jest wystarczająco ciepło, zużyjesz więcej pelletu drzewnego, niż ktoś, kto lubi zimą optymalną temperaturę. Jeśli posiadasz piec na pellet drzewny starszej generacji, jego efektywność może nie być tak wysoka, jak urządzeń grzewczych najnowszej generacji. Jeśli masz bardzo duży dom lub bardzo mały dom, zużycie pelletu drzewnego będzie się odpowiednio różnić.

Średnia zużycia pelletu drzewnego do ogrzewania domu

Przeciętny właściciel domu będzie potrzebował od 2 do 3 ton pelletu drzewnego do ogrzania swojego domu rocznie. Chociaż „średnia” nie jest szczegółowo zdefiniowana, większość producentów pieców i kotłów na pellety przyjmuje jako swoje wytyczne od 120 do 230 metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Pellet drzewny jest dostarczany na palecie i nie zawiera równej tony produktu. Najczęściej jest to 65 worków czyli 975 kg. Zdarzają się również palety z ilością 66 worków (990 kg) lub nawet 70 worków (1050 kg). Oznacza to od 130 do nawet 210 worków pelletu rocznie. Na liczbę zużytego pelletu może również wpływać kilka ustawień pieca.

Pellet Premium Selection

Premium Selection

1400,00 zł
1280,00 zł

975 kg

najniższa cena z ostatnich 30 dni – 1290,00

Pellet Fabich

Fabich Premium

1200,00 zł

975 kg

najniższa cena z ostatnich 30 dni – 1200,00

N O W O Ś Ć

Pellet timbory Stargard

Timbory

1885,00 zł  /  2030,00 zł

975 kg       /       1050 kg

Ile pelletu zużywa piec na pellet?

Jak już pewnie wiesz, piece na pellet wymagają stosowania pelletu. Zwykle wykonanego z drewna, jako paliwa w celu wytworzenia ciepła. Inne rodzaje pieców, takie jak opalanie drewnem, wymagają ręcznego dodawania paliwa do ognia. Nowoczesne piece na pellet natomiast są urządzeniami zautomatyzowanymi. Oznacza to, że podają opał do ognia w komorze spalania ze zintegrowanego zasobnika za pomocą zmotoryzowanego ślimaka. Wszystkie piece na pelet przepuszczają paliwo z określoną szybkością. Będzie to znane jako wskaźnik spalania lub wskaźnik zużycia paliwa.

A więc, w kwestii urządzenia, ilość zużytego pelletu, może wahać się w zależności od wielu czynników, w tym:

  • Marka i model pieca
  • Potencjał cieplny pieca
  • Wydajność pieca
  • Wiek i stan pieca

Szybkość spalania konkretnego modelu pieca na pellet jest często podana w instrukcji. Na przykład instrukcja obsługi konkretnego modelu pieca wyjaśnia, że ​​piec ma:

  • Minimalne zużycie paliwa 0,7 kg/godz.
  • Maksymalne zużycie paliwa 1,525 kg/godz.

Minimalne zużycie paliwa dla naszego pieca jest zbliżone do średniego szacunkowego tempa spalania każdego pieca. Jednak nasz piec może również zużywać znacznie więcej niż przeciętnie i może spalać więcej pelletu na godzinę. Najprawdopodobniej, podczas próby podniesienia temperatury w pomieszczeniu do żądanej temperatury pokojowej, którą ustawiliśmy. Będzie to wymagało więcej paliwa niż zwykłe utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu.

Bardzo ważną kwestią, mającą wpływ na zużycie pelletu, jest rodzaj budynku, który chcemy ogrzać oraz jego stan. Wiadomo, że stare, nieocieplone budynki pochłoną więcej paliwa, niż te nowsze, budowane z najnowszymi wymogami izolacyjności cieplnej lub po generalnych pracach termoregulacyjnych.

Piece na pellet Cadel

Piece na pellet Red Heating

Ile worków pelletu potrzebujesz?

Standardowa 1 paleta zawiera, w zależności od producenta około 1000 kg pelletu pokowanego w worki. Każdy worek to zazwyczaj 15 kg pelletu, dlatego też nigdy na palecie nie będziemy mieć równej tony paliwa. Zazwyczaj na pelcie znajduje się 65 lub 66 worków, co daje nam 975 lub 990 kilogramów peletu. Zdarzają się również i większe palety, mające na przykład 70 worków, co daje nam wtedy nieco ponad tonę towaru, a dokładnie 1050 kilogramów.  Przy założeniu, że gospodarstwo domowe zużywa średnio 2-3 tony pelletu w sezonie grzewczym i że na tonę przypada 66 worków pelletu (990 kg), liczba worków potrzebnych na sezon grzewczy może wynosić minimum 132.