Czy wiesz, że pellet drzewny ma różne zastosowania? Pellety mogą być wykorzystywane tradycyjnie, jako źródło energii do ogrzewania domów, jak i w przemyśle do produkcji papieru i tworzyw sztucznych. W warunkach domowych natomiast, jako żwirek dla zwierząt i nie tylko. Przedstawiamy sześć alternatywnych zastosowań pelletu.

Wykorzystanie pelletu w przemyśle

Pellet jako paliwo do kotłów przemysłowych

Pellety drzewne stosuje się w kotłach przemysłowych jako alternatywę dla węgla i gazu ziemnego. Z paliwami konwencjonalnymi zwykle wiążą się problemy związane z zanieczyszczeniem lub wysokimi kosztami. Na całym świecie przemysł energetyczny coraz częściej wykorzystuje pelety drzewne w celu zastąpienia paliw kopalnych i znacznego obniżenia emisji gazów cieplarnianych. Uważa się, że pellety drzewne są neutralne pod względem emicji CO2.

Wykorzystanie pelletu w piecach do pizzy

Piec do pizzy pellet

Pellety drzewne są alternatywą dla opału lub drewna opałowego, dlatego często są używane w zewnętrznych lub kamiennych piecach do pizzy, ponieważ spalają się wydajnie, wytwarzając bardzo mało odpadów w postaci popiołu. Większość zewnętrznych pieców do pizzy ma specjalną komorę na pellety drzewne. W kilka minut od rozpalenia pieca do pizzy, temperatura będzie odpowiednia i gotowa do pracy.

Wykorzystanie pelletu w grillach

Dostępnych jest wiele różnych rodzajów pelletów drzewnych, w tym pellety spożywcze. Używanie pelletu do grillowania i wędzenia potraw staje się również coraz bardziej popularne. Grille pelletowe mogą utrzymywać stałą i równomierną temperaturę, a sam proces pieczenia potraw przebiega podobnie jak w piekarniku. Ale mimo kilku podobieństw z tradycyjnym pieczeniem, grill pelletowy ma jedną wyjątkową zaletę. Ciepło z grilla na pelety jest pozyskiwane z pelletu drzewnego, dlatego dym drzewny dodaje dodatkową warstwę złożoności smaku do potraw i podnosi ich walory smakowe.

Wykorzystanie pelletu dla zwierząt

żwirek z pelletu dla zwierząt

Nie jest łatwo zapewnić zwierzętom maksymalny komfort, opieka na zwierzętami wiąże się też z dużą odpowiedzialnością. W rzeczywistości duża liczba legowisk dla zwierząt domowych jest wykonana z pelletu drzewnego, ponieważ jest to całkowicie naturalny i bezpieczny materiał dla tak delikatnych zwierząt, jak chomiki, świnki morskie i koty. Poniżej przedstawiamy zalety stosowania pelletu w opiece nad zwierzętami, zamiast tradycyjnych metod.

Pellet jako żwirek dla kotów

Żwirek dla kota z pelletu drzewnego to naturalny materiał, który jest w 100% zrównoważony, kompostowalny i biodegradowalny. Wielu właścicieli kotów uważa, że ​​pellet drzewny jest mniej brudzący, ponieważ jest mało prawdopodobne, że pellety utkną w kocich łapach. Pellet absorbuje też mniej kurzu lub nie ma go wcale w porównaniu z tradycyjnymi żwirkami dla kotów. Kolejnym ważnym aspektem jest wysoka chłonność drewna, która pomaga zniwelować zapach, ponieważ pellet bardzo szybko wchłania i neutralizuje zapachy.

Pellet ściółkowy Farm

Pellet ściółkowy Farm

Pellet jako ściółka dla koni

Wspaniałą rzeczą w ściółce dla koni z pelletu drzewnego jest jej przyjazny dla środowiska aspekt. Ściółka dla koni z pelletu drzewnego ma wiele zalet, jak na przykład zajmowanie mniejszej przestrzeni do przechowywania i łatwiejsza obsługa w porównaniu do słomy lub wiór. O wiele łatwiej jest również zobaczyć mokre plamy w złożu pelletu drzewnego.

Pellet jako ściółka dla kurczaków

Pelety drzewne pochłaniają o wiele więcej wilgoci niż wióry lub słoma, zmniejszając zapach i wydłużając czas między czyszczeniem kurnika. Wchłanianie wilgoci jest szczególnie przydatne zimą, ponieważ utrzymuje niski poziom wilgotności w kurniku, co chroni zwierzęta przed możliwymi odmrożeniami.

Pellet dla małych zwierząt i gadów

Pellety idealnie nadają się również na ściółkę dla małych zwierząt, takich jak króliki, świnki morskie, myszoskoczki, chomiki, szynszyle, itp., a także gadów, takich jak węże i jaszczurki. Drewniane granulki sprawiają, że ściółka jest bardzo chłonna, co oznacza, że ​​dłużej pozostaje sucha i zapewnia  pupilowi ​​czystość i wygodę. Redukuje również nieprzyjemny zapach.