Piecyk na pellet Red Heating Camelia Air

Nadchodzi zima i szukasz najlepszego sposobu na ogrzanie domu. Chcesz obniżyć rosnące rachunki, dlatego rozważasz ogrzewanie pelletem, które jest ekonomiczne i ekologiczne. Ponadto widziałeś już ładny designerski piec, który będzie miłym akcentem w salonie. Jest tylko jedna rzecz, której nie jesteś pewien… jaką moc powinien mieć piec na pellet?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie związane z konkretnym przypadkiem: jaki piec na pellet do ogrzania domu o powierzchni 100 m2? Ale nasze porady możesz też zastosować dla innych powierzchni, jak np. 150 m2, 170 m2 i więcej. Odpowiadając ogólnie na pytanie jakiej mocy powinien być piec na pellet dla konkretnej powierzchni, należy obliczyć potrzeby grzewcze pomieszczenia.

Jak obliczyć potrzeby grzewcze domu, aby dobrać moc pieca na pellet?

Zapotrzebowanie na energię, wyrażoną w kilowatach (kW), oblicza się za pomocą wzoru matematycznego, który uwzględnia następujące czynniki:

Metry sześcienne do ogrzania
Współczynnik mocy/ogrzewania wskazuje kalorie (przeliczane na kilowaty) wymagane na metr sześcienny. Współczynnik ten zmienia się w zależności od warunków ogrzewania domu i jego położenia geograficznego. W naszym kraju będzie to 40 W/m3 dla domu ocieplonego, 48 W/m3 dla domu bez izolacji termicznej.

Uwaga: tylko wyspecjalizowany instalator lub specjalista przeprowadzi dokładną kalkulację. Istnieje wiele zmiennych (nie wszystkie można przewidzieć), które mogą mieć wpływ na potrzeby grzewcze, takie jak np.: stopień izolacji, materiały i rok budowy domu, ekspozycja na światło słoneczne, szerokość geograficzna, itd. 

piec na pellet camelia red heating

Piec na pellet Red Heating Camelia 8 kW

Ile kW powinien mieć piec na pellet, aby ogrzać 100 m2?

Biorąc pod uwagę przykładowy dom lub mieszkanie o następujących cechach:

powierzchnia 100 m2 i wysokość sufitu 2,70 m,
położenie: lokalizacja, która nie jest zbyt zimna,
ocieplenie budynku: średnia izolacja,

najpierw obliczamy metry sześcienne (kubaturę) domu.Wynik otrzymamy mnożąc powierzchnię przez wysokość sufitu:

100 m² x 2.70 m = 270 m³

Następnie wynik objętości mnoży się przez ustaloną moc 40 lub 48 W/m3. W naszym przykładzie będzie to 40 W/m3 (średnia izolacja). Obliczmy więc zapotrzebowanie na ciepło mnożąc objętość przez moc:

270 x 40 W/m3 = 10 800 W 

Po zamienieniu watów na kilowaty, otrzymamy prawidłową moc pieca. A otrzymany wynik pozwoli nam odpowiedzieć na postawione pytanie:

Jaki piec na pellet do domu 100 m2?

Wykonane obliczenia wykazały, że w celu ogrzania domu o powierzchni 100 mkw, przy średniej izolacji w miejscu gdzie nie jest bardzo zimno, potrzebny byłby piec na pellet o mocy co najmniej 10,8 kW + zalecana para kW dodawana do wyniku. Dlaczego zalecane są dodatkowe kW? W najchłodniejsze tygodnie zimy, podczas których piec na pellet musi pracować ciężej, nadal będziesz mieć gwarancję maksymalnego komfortu. Dlatego w naszym przykładzie, dla domu o powierzchni 100 m2, powinniśmy zdecydować się na piec na pellet o mocy 10-12 kW. Podobne obliczenie mocy pieca na pellet możesz zastosować dla innych powierzchni domu.

Pamiętaj jednak, że własne obliczenia nie zastąpią oceny wykonanej przez profesjonalnego instalatora lub specjalistę, które zawierają o wiele więcej kryteriów i jeszcze coś niezwykle ważnego: doświadczenie! 

Nie wiesz jaki piec na pellet będzie odpowiedni dla Twojego domu? Skontaktuj się z nami! Nasz zespół doświadczonych specjalistów odpowie na wszystkie pytania i pomoże dobrać odpowiedni piec.