Pellet drzewny zyskuje coraz większą popularność ze względu na jego zastosowanie jako czystej, odnawialnej alternatywy dla paliw kopalnych. Jest to ekonomiczna opcja do stosowania w piecach, hutach, kotłach i innych czynnościach domowych lub przemysłowych, wymagających ciepła. Ponieważ popyt na pelety drzewne rośnie na całym świecie, wielu producentów zaczyna wchodzić na rynek, oferując różne rodzaje tego biopaliwa. Niestety nie wszystkie są dobrej jakości.
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, które pelety drzewne są dobre, zwłaszcza jeśli planujesz ich regularny zakup do domu lub działalności przemysłowej. W tym artykule przedstawiamy informacje, które pomogą w prosty sposób określić jakość pelletu drzewnego.
Czego należy unikać podczas produkcji pelletu
W każdej branży zawsze znajdą się nieodpowiedzialni producenci, którym zależy tylko na szybkim zarobku poprzez celową sprzedaż wadliwych produktów. Jeśli chodzi o pellety niektórzy producenci zazwyczaj próbują zwiększyć ich objętość, wprowadzając do nich różne wypełniacze. W rezultacie pellet wygląda solidnie, ale w rzeczywistości ma mniejszą siłę ognia, ponieważ wypełniacze uniemożliwiają jego skuteczne spalanie. Tego rodzaju pelety mają również tendencję do wytwarzania większej ilości popiołu, co może powodować problemy w niektórych maszynach, zwłaszcza w kotłach na pellet. Wypełniacze mogą obejmować:
- korę drzewa
- karton
- papier
- klej
- atrament
Należy unikać pelletów zawierających którykolwiek z powyższych materiałów i nigdy nie ufać producentom, którzy je wytwarzają. Oprócz powyższej listy należy również unikać pelletów, które zawierają zbyt dużo pyłu. To normalne, że na pelletach znajduje się trochę kurzu, ponieważ może on pochodzić z tarcia między nimi. Jednak zbyt duża ilość pyłu może negatywnie wpłynąć na wydajność spalania. W ofercie szczecińskiej Opałowni znajdziesz wyłącznie dobrej jakości certyfikowany pellet.
Czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze pelletu
Najlepsze pellety drzewne muszą palić się skutecznie w temperaturze i czasie, które najlepiej odpowiadają ich celom. Istnieją dwa główne czynniki, które znacząco wpływają na zdolność spalania:
Trwałość mechaniczna: odnosi się do gęstości pelletów drzewnych. Pelety o dużej gęstości są zwykle solidne, więc nie zostaną łatwo złamane przez wstrząsy podczas transportu. Poziom gęstości jest zwykle określany na podstawie tego, jak dobrze kompresja pelletu została wykonana w produkcji.
Zawartość wody: pellety drzewne o mniejszej zawartości wody mają lepszą zdolność spalania. Jednak nie jest możliwe, żeby całkowicie nie zawierały wody, ponieważ sama woda jest potrzebna w procesie wytwarzania paliwa. Idealnie, wysokiej jakości pellety drzewne powinny mieć jednak zawartość wody poniżej 10%.
5 prostych kroków do określenia jakość pelletu drzewnego
Wiedza o tym, czego należy unikać i jakie czynniki wpływają na jakość pelletu drzewnego to oczywiście za mało. Musisz faktycznie przetestować produkt, żeby mieć pewność, że wybrałeś najlepszy. Twój pierwszy zakup powinien być sprawdzianem, czy możesz polegać na produkcie przez długi czas. Lepiej więc kupić je w niewielkiej ilości i potwierdzić jakość, przyglądając się im bliżej:
1. Wizualnie poszukaj wszelkich wad
Właściwie można stwierdzić, czy pellety drzewne są wysokiej jakości po ich wyglądzie. Dobre pellety drzewne mają zwykle podobne wymiary – długość od 30 mm do 35 mm i średnicę od 6 mm do 8 mm. Pomiar ma znaczenie, ponieważ odzwierciedla spójność ich produkcji. Zwróć też uwagę na ich kolor. Dobry pellet drzewny nie powinien być zbyt brązowy i dość biały jak surowe drewno. Kolor wskazuje, że nie są zmieszane z innymi materiałami, takimi jak na przykład zawartość kory.
2. Bezpośrednio poczuj powierzchnię
Następną rzeczą, którą musisz sprawdzić, jest powierzchnia pelletów drzewnych. Dobre pellety powinny mieć gładką teksturę i małe pęknięcia. Możesz to wyczuć, dotykając pelletu bezpośrednio palcami. Pellety z wieloma pęknięciami oznaczają, że surowce mogą nie być dobrze przechowywane.
3. Powąchaj pellet drzewny
Prostym sposobem upewnienia się, czy palety są w całości wykonane z właściwego materiału, jest ich wąchanie. Wysokiej jakości palety powinny pachnieć świeżym drewnem. Jeśli wyczuwasz syntetyczne chemikalia, takie jak zapach tektury lub kleju, jest bardzo prawdopodobne, że surowiec jest zmieszany z czymś innym niż drewno.
4. Sprawdź gęstość
Wyjmij jedną kulkę z woreczka i wrzuć do kubka z wodą. Należy unikać kupowania pelletu, który pływa, ponieważ oznacza to, że pellet nie jest wystarczająco gęsty. Pellety o dużej gęstości powinny tonąć. Ten test można również wykorzystać do dalszego potwierdzenia czystości surowca. Pellet wykonany wyłącznie z drewna szybko się rozpuści i rozszerzy.
5. Spal pelety, aby ocenić siłę ognia
Wysokiej jakości pelety będą się łatwo palić, a płomień będzie miał jasne kolory, takie jak żółty lub brązowy. Tymczasem pellet niskiej jakości wymaga czasu do pełnego spalania, a kolor płomienia może być nieco ciemniejszy. Ten dziwny kolor jest silną wskazówką, że pellet zawiera inne materiały oprócz czystego drewna.