Pellet z certyfikatem.

Pellet z certyfikatem.

Pewnie już nie raz słyszałeś o tym, że jak kupować pellet to tylko ten z certyfikatem, bo tylko taki najlepszy. I tu przychodzi moment, gdzie trzeba się zastanowić, co to jest ten certyfikat, co oznacza i jak go czytać. Aby to rzetelnie zrobić, z pomocą przychodzimy my.

A więc zacznijmy od początku…

Po pierwsze, certyfikat to potwierdzenie, przez niezależną firmę, że dany produkt spełnia konkretne standardy techniczne i jakościowe. Taki certyfikat może odnosić się do procesu produkcji lub do jakości samego produktu.

Po drugie, producent, który oznacza swój pellet certyfikatem, poświadcza, że ma prawo do używania tego znaku oraz indywidualnie nadanego numeru. Do takiego oznaczenia mają prawo tylko producenci, których produkt zgodny jest z wymaganymi normami. Co więcej, normy te gwarantują najwyższą jakość spalania, jednocześnie uwzględniając potrzeby środowiska naturalnego.

Najbardziej powszechnymi certyfikatami w Polsce są ENplus oraz DINplus.

.

ENplus – o co w tym chodzi?

Pellet z certyfikatem. Unia Europejska wprowadziła wspólną normę określającą wymagania dla biopaliw stałych, dla wszystkich krajów. W związku z tym w Polsce norma ta zaczęła obowiązywać od 2011 roku i oznaczono ją symbolem PN-EN 14961:2011 w klasie A1, A2 i B. System certyfikacji ENplus kontrolowany jest przez organizację European Pellet Associations, czyli Europejskie Stowarzyszenie Pelletu. Podsumowując, jest to certyfikat, który odnosi się do procesu produkcji oraz łańcucha dostaw.

.

.

Oznaczenia klas jakości pelletu:
– A1 – najwyższej jakości pellet, bowiem powstaje z pni drzew oraz pozostałości drzewnych, nie poddanych obróbce chemicznej. Idealny dla kotłów, pieców, palników i kominków.
– A2 – produkowany jest z odpadów drzewnych, kory, gałęzi, konarów, nie poddanych obróbce chemicznej. Są to pellety z większą zawartością popiołów dla urządzeń dużej mocy.
– B – najniższa klasa, powstaje z drewna z lasów, plantacji, produktów ubocznych, i pozostałości przemysłu drzewnego. Są to pellety przemysłowe.

.

No a co z DINplus?

Pellet z certyfikatem. Certyfikat DINplus jest przyznawany w Niemczech i oznacza najwyższą powtarzalność jakości pelletu. Tu proces certyfikacji odbywa się na podstawie oceny wstępnej i oceny zgodności oraz na podstawie systemu kontroli okresowych. Innymi słowami, zgodnie z systemem, producent ma obowiązek regularnie sprawdzać pellet. Produkt sprawdzamy pod względem poziomu wilgotności, ścieralności, gęstości i zawartości wypełniaczy. Co więcej, o certyfikat DINplus mogą ubiegać się wyłącznie producenci, których produkty spełniają normę klasy A1.

Czy  można coś więcej?.

.

Dodatkowo producenci pelletu mogą starać się o jeszcze dwa certyfikaty – FSC i PEFC.

Forest Stewardship Council® (FSC) oraz Programme for the Endorsement of Forest Certification (PEFC) są największymi międzynarodowymi programami certyfikacji w przemyśle drzewnym.

.

Standardy FSC

FSC CoC, czyli certyfikat FSC „Chain of Custody”. Certyfikat ten oznacza i jednocześnie potwierdza, iż kupowane i sprzedawane produkty i materiały z drewna pochodzą wyłącznie z certyfikowanych lasów.

FCS  „Controled Wood”, czyli certyfikat FSC „Drewno kontrolowane”. Jest on skierowany jest do podmiotów, które wykorzystują drewno pochodzące nie tylko z lasów certyfikowanych. Warunkiem do uzyskania tego certyfikatu jest spełnienie wymogu, aby 70% surowca użytego do produkcji to materiał certyfikowany. Pozostałe 30% powinny być uzyskane z legalnych źródeł.

.

Standardy PEFC

PEFC „Chain of Custody of Forest-based Products” – czyli certyfikat PEFC „Łańcuch dostaw produktów zawierających surowce leśne”, który pozwala na weryfikację pochodzenia drewna na każdym etapie jego przetworzenia i przepływu.

System PEFC dostosowany jest m.in. do specyficznych potrzeb małych, lokalnych właścicieli lasów, co więcej umożliwia również certyfikację grupową.

.

.

.

Standardy FSC i PEFC przeznaczone są dla przedsiębiorstw z branży drzewnej i papierniczej.

Mając na uwadze sprawność i żywotność naszych urządzeń do ogrzewania, zawsze wybierajmy najlepszej jakości paliwo.  Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na certyfikowany pellet.