Jak powinien wyglądać popiół z pelletu?

Popiół jest to stała pozostałość po spalaniu substancji organicznej. Jest on produktem wtórnym.
Paląc pelletem, warto sprawdzić jak wygląda popiół otrzymany po jego spalaniu. Już po samym kolorze i strukturze jesteśmy w stanie stwierdzić jakiej jakości jest pellet, który zakupiliśmy.

Pamiętajmy, że pellet jest produktem drzewnym, zatem powinien się spalić niemalże całkowicie. Idealny popiół pozostały po spaleniu takiego pelletu jest lekki, sypki i szary. Można go później wykorzystać jako nawóz do ogródka.
Ze spalonej 1 tony, dobrej jakości, pelletu powinno pozostać około 5 kg nietoksycznego popiołu.

W przypadku używania pelletu złej jakości, możemy napotkać wiele problemów. Mogą to być kłopoty nie tylko z samym procesem spalania, ale także z kotłem czy palnikiem. Popiół po takim pellecie również będzie „wadliwy”. Może go być o wiele za dużo a w przypadku pelletu zanieczyszczonego, z „dodatkami”, podczas spalania może pojawić się żużel oraz spieki, którymi szybko obrasta palnik. Niskiej jakości pellet to również ryzyko powstawania sadzy. Wszystko to może być naprawdę niebezpieczne.

Pamiętajmy, że dobra jakość pelletu może mieć znaczący wpływ na sprawność naszego kotła oraz koszty ogrzewania. Warto wybierać towar tylko od sprawdzonych dystrybutorów.