Co to jest pellet? Do czego służy? Czym się kierować podczas zakupu?

Co to jest pellet? Na to pytanie i kilka innych postaramy się odpowiedzieć w tym artykule. Nasza wiedza i kilkuletnie doświadczenie w użytkowaniu i sprzedaży pelletu pozwala nam na rzetelne poruszanie się w tym temacie.

Pellet – Naturalne Źródło Ciepła w Twoim otoczeniu

Pellet czyli granulka, to rodzaj paliwa pochodzenia naturalnego. Powstaje ze sprasowanej pod wysokim ciśnieniem biomasy bez udziału jakichkolwiek chemicznych substancji klejących. Najpopularniejszy na rynku jest pellet drzewny, który produkowany jest z trocin, wiórów czy zrębków drzew iglastych. Drewno takie posiada naturalne lepiszcze, dzięki którym granulka utrzymuje swój kształt. Na rynku można również spotkać iglasto-liściasty oraz liściasty. Najpowszechniej dostępnym jest jednak w dalszym ciągu pellet iglasty.

Powstałe z drewna paliwo w formie granulek jest bardzo zwarte i charakteryzuje się niską zawartością wilgoci (6-10%), popiołu (0,3 – 0,7%). Co ważne: nie posiada substancji szkodliwych dla środowiska oraz nie powoduje alergii. Kaloryczność pelletu wynosi z reguły od 18 000 kJ/kg do ponad 19 000 kJ/kg.

W Polsce popyt na ten produkt przyrasta w szybkim  tempie, choć wiedza na jego temat, nadal nie jest tak  powszechna.

Wykorzystując Pellet dbamy o środowisko – dołącz do nas.

Pellety zaliczane są do grupy czystych ekologicznie paliw z biomasy. Ze względu na zawartość tylko naturalnych surowców spalanie tego biopaliwa nie powoduje nadmiernej emisji CO2 do atmosfery. Powstaje go tyle, ile wcześniej zostało pochłonięte przez rośliny z których został wyprodukowany. Jest to jedno z najbardziej przyjaznych dla środowiska paliw.

Dodatkowo, ogrzewanie za pomocą pelletów daje aż 60% oszczędności w stosunku do alternatywnych źródeł ciepła (gaz, węgiel, olej opałowy). Nie jest obojętny także sposób spalania tego biopaliwa, za sprawą niezwykle sprawnych, ekonomicznych i nisko emisyjnych kotłów z podajnikiem na pellet.  Korzystanie z pelletu to także niesamowity komfort i przyjemność użytkowania. Docenisz także to, iż jest to paliwo czyste – nie powoduje zabrudzeń w kotłowni, jest wygodne w transportowaniu i przechowywaniu.

Dobry pellet, czyli jaki?

Wielu z nas zastanawia się, jaki pellet jest najlepszy? Który wybrać, aby nie przepłacić a kupić towar dobrej jakości. Szczególnie, jeśli jesteś nowym użytkownikiem, wybór dobrego towaru wśród tak wielu dostępnych na rynku, może sprawić kłopot. Jednak my, jakbyśmy mieli odpowiedzieć jednym słowem który pellet wybrać – odpowiadamy – certyfikowany. Tylko taki daje nam pewność, że produkt przeszedł badania i spełnia odpowiednie normy. Dodatkowo producenci kotłów i piecy, również kładą duży nacisk na to, aby pellet używany do ich kotłów, posiadał certyfikat. Konsekwencją palenia złym produktem bez certyfikacji oraz odpowiednich badań, jest utrata gwarancji na sprzęt.  Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem na temat  systemu certyfikacji pelletu.

 Zapraszamy do zapoznania się z naszą  ofertą

co to jest pellet