ogrzewanie pelletem drzewnym

Często otrzymujemy wiele pytań na temat kwestii energetycznych – jakie ogrzewanie jest najtańsze? czy ogrzewanie pelletem się opłaca? te pytania narastają wraz ze wzrostem cen energii i ogólnych kosztów życia, gdzie szukamy oszczędności. Co jest więc aktualnie najbardziej opłacalnym systemem ogrzewania i generowania oszczędności? postaramy się obiektywnie odpowiedzieć na te pytania.

Jaka jest najbardziej opłacalna opcja ogrzewania domu?

Jest to złożone pytanie. Nasza pierwsza odpowiedź brzmi: najbardziej ekonomiczna opcja ogrzewania to ta, która zużywa najmniej. Innymi słowy, zmniejszy ilość wymaganego ogrzewania, wprowadzając ulepszenia w zakresie oszczędzania energii. Mniej znaczy lepiej, bez względu na rodzaj ciepła. Zwykle dołączamy do tego pasywne funkcje z oszczędzaniem energii – wprowadzając ciepło słoneczne przez okna wychodzące na południe, zmniejszając zapotrzebowanie na inne źródła ciepła i tak dalej. Ale ta odpowiedź jest trochę naciągana. W naszym klimacie (zimno!) prawie zawsze musimy dostarczać dodatkowe źródło ciepła, aby nasze domy były komfortowe. Dzieje się tak zwłaszcza podczas bardzo zimnej pogody, której doświadczamy co sezon, kiedy nocą temperatury spadają poniżej zera.

Ogrzewanie elektryczne jest najbardziej opłacalne?

W wyjątkowo energooszczędnym domu (na przykład: ściany R-40 lub więcej, okna z potrójnymi szybami z dwiema powłokami niskoemisyjnymi i bardzo szczelna konstrukcja) ogrzewanie elektryczne może być najbardziej ekologiczną i ekonomiczną opcją. Elektryczność? Tak, elektryczność… ale tylko wtedy, gdy obciążenia grzewcze są bardzo małe. Przy bardzo niskim obciążeniu grzewczym możliwe jest wytwarzanie potrzebnej energii elektrycznej za pomocą modułów fotowoltaicznych (elektrycznych) montowanych na dachu lub na ziemi. Ale niestety, nie każdy może sobie pozwolić na pełny system zrównoważonego “zielonego” domu. Łatwiej jest również planować taki system w trakcie budowy, niż w gotowych, często dotkniętych upływem czasu, konstrukcjach. Co więc w takim przypadku wybrać?

Czy ogrzewanie pelletem się opłaca?

Zacznijmy od zalet środowiskowych. Z ekologicznego punktu widzenia unikanie paliw kopalnych jest wielkim celem. Jeśli nie możemy ogrzewać za pomocą energii słonecznej (lub jeśli nasze obciążenia grzewcze są zbyt duże, aby było to praktyczne, czyli większość istniejących domów), polecamy pelety drzewne. Pelety drzewne są czyste i odnawialne. Zgasza się, emitują dwutlenek węgla (gaz cieplarniany, który powoduje zmiany klimatu), ale drzewa podczas wzrostu pochłaniają dwutlenek węgla z powietrza, przekształcając go w biomasę nadziemną i podziemną. Tak więc, dopóki drzewa są uprawiane w sposób zrównoważony – co oznacza, że ​​drzewa są zbierane tak szybko, jak rosną drzewa zastępcze – pellet drzewny (i drewno kordowe) są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla.

W kwestii kosztów ogrzewania pelletem, są one niższe niż w przypadku korzystania z gazu ziemnego czy LPG. Jak wynika z danych, za 1 kWh energii z pelletu trzeba zapłacić około 17 groszy, co jest zauważalnie tańsze niż w przypadku innych paliw. Warto jednak pamiętać, że cena ta zależy od jakości pelletu, dlatego też warto inwestować w produkty wysokiej jakości, które będą efektywnie i ekonomicznie ogrzewać nasze mieszkanie. Przykładowo, koszt ogrzewania domu o powierzchni około 150 m2 w sezonie grzewczym przy użyciu pelletu o średniej jakości wyniesie około 3100 zł (za 3,6 tony pelletu). W przypadku korzystania z gazu ziemnego, koszt ten wzrośnie do około 4200 zł (za 1650 m3 gazu), a w przypadku LPG – do 7200 zł (za 2800 m3 gazu).

Czy są jakieś wady ogrzewania pelletem drzewnym?

Zawsze są jakieś wady, w każdym systemie. Wady i zalety. Wadą ogrzewania pelletami drzewnymi są dmuchawy elektryczne, które dostarczają ciepłe powietrze do pomieszczenia. W rezultacie dopływu powietrza wspomaganego wentylatorem, otrzymujemy bardzo czyste spalanie — znacznie mniej zanieczyszczeń do powietrza niż piece opalane drewnem kordowym. Ale bywa to hałaśliwe. Jednak uważamy, że ilość zalet ogrzewania pelletem, przeważa nad wadami tego systemu.

Kocioł/piec na pellet czy na drewno?

Do centralnego ogrzewania warto rozważyć kocioł na pellet. Pelety podgrzewają wodę, która przepływa przez grzejniki listwowe, podobnie jak wodne systemy grzewcze opalane olejem i gazem. W przypadku, gdy centralne ogrzewanie nie jest konieczne, dobrym rozwiązaniem będzie piec na pellet. Piece na pelety wymagają jednak ręcznego napełniania, podczas gdy większość kotłów na pelety jest lepiej zautomatyzowana. Może to nieco ograniczać praktyczność pieców na pelety dla właścicieli domów, którzy wyjeżdżają na dłużej niż kilka dni w czasie zimy. Na obszarach wiejskich i dla właścicieli domów z własnym drewnem, piece na drewno, będą dobrą opcją, o ile używany jest nowoczesny i czysty piec. Używaj tylko suchego drewna, aby zminimalizować zanieczyszczenie spowodowane jego spalaniem.