W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie pelletami drzewnymi zarówno w sektorze komercyjnym, jak i prywatnym. Paliwo stałe pozyskiwane z biomasy, to idealna, ekologiczna i zrównoważona alternatywa dla paliw kopalnych. Pellet drzewny jest wszechstronny. Wykorzystuje się go do ogrzewania domów i biur. Doskonale również nadaje się jako paliwo do kotłów przemysłowych. Ponadto pellety sprawdzają się jako paliwo do grzejników patio i pieców restauracyjnych (np. na pizzę).

Ten artykuł zawiera kompletne informacje o pellecie drzewnym, jego produkcji, zastosowaniu i rosnącym zapotrzebowaniu.

Jak powstaje pellet?

Pellety drzewne to jednakowe cylindryczne kawałki, zrobione z drobno zmielonego pyłu drzewnego, trocin, wiórów drzewnych lub odpadów drzewnych. W zależności od otworów wykroju maszyny do produkcji pelletu, ich rozmiar może wynosić od 10 do 20 mm długości oraz od 6 do 10 mm średnicy. Zazwyczaj do produkcji pelletu wykorzystywany jest pył drzewny, trocina, kora i odpady pozyskiwane z lasów. W zależności od wybranego surowca, kolor pelletu może się różnić od jasnego kremu, poprzez jasny brąz, aż po ciemny orzech. Różni się również jego zastosowanie. Jasne, wyprodukowane z czystej trociny pellety, idealnie nadają się do kotłów i piecyków domowych. Kaloryczność pelletu przeważnie wacha się pomiędzy 4,6-5 kWh/kg i 16-20 MJ/kg.

Zastosowanie pelletu drzewnego w różnych branżach

Zgodnie z raportem, globalny rynek pelletu do końca roku 2023 może osiągnąć wartość 9,21 miliarda dolarów. Wskaźnik wzrostu CAGR w latach 2022-2032 wyniesie 11%. Przyjrzyjmy się głównym branżom, które wykorzystują pellet drzewny.

Zastosowanie pelletu w gospodarstwach domowych

W domach, pellet używany jest najczęściej jako paliwo do piecyków na pellet. To paliwo jest czyste i tanie, wytwarza mniej popiołu w porównaniu do wiórów drzewnych, łatwo go przechowywać i transportować. W Europie pellet pojawił się jako obiecująca alternatywa dla gazu i węgla. Zgodnie z badaniami, ogrzewanie domów i komercyjne wykorzystanie pelletu, stanowi 60,5% całkowitego zużycia w Europie. W 2018 roku Unia Europejska przyjęła dyrektywę REDII odnośnie  energii odnawialnej. W efekcie tej dyrektywy, wiele państw UE, zwiększyło zaangażowanie w produkcję i stosowanie pelletu, jako alternatywnego źródła energii do ogrzewania budynków. Właściciele domów mogą również skorzystać z różnych programów rządowych, wspierających inwestycje w ogrzewanie pelletem.

Cadel piecyk na pellet Stargard Szczeciński

Cadel piecyk na pellet

Piecyk pellet Red Heating Stargard Szczeciński

Piecyk na pellet Red

Zastosowanie pelletu w przemyśle

Pellet jako paliwo jest jednym z najszybciej rozwijających się nośników energii, stosowanym w różnych branżach. Branże produkcji energii cieplnej i gazowej nie są tu wyjątkiem – kilka firm z branży produkcji energii cieplnej i gazowej na świecie korzysta z pelletu jako paliwa. W sektorze cogeneracji, pellet drzewny jest spalany w celu generowania zarówno ciepła, jak i energii. W branży gazowej, jest przetwarzany w gorącym obszarze beztlenowym. Powoduje to powstanie gazu, zawierającego wodór i tlenek węgla, który pomaga w produkcji energii elektrycznej.

Pellet jako paliwo do kotłów przemysłowych

Ponieważ pellet drzewny produkuje mniej zanieczyszczeń niż konwencjonalne paliwa, bez uszczerbku dla wartości opałowej, używany jest również w kotłach przemysłowych. Pellety są idealną alternatywą dla węgla i gazu ziemnego. Wydajność nowoczesnych kotłów na pellet drzewny wynosi ponad 90%, w porównaniu do większości tradycyjnych systemów paliw kopalnych, których wydajność wynosi 70 do 80%.

Kocioł na pellet Kazlusan Szczecin

Kocioł na pellet Kazlusan

Kocioł na pellet Stalmarkt Stargard Szczeciński

Kocioł na biomasę Stalmarkt

Czy pellet drzewny jest lepszy niż drewno?

Wiele osób zastanawia się, czy pellet drzewny jest lepszy niż drewno. Chociaż pellet drzewny jest wykonany z produktów drzewnych, różni się pod względem wartości opałowej i poziomu wilgotności od drewna. Pellet składa się z drobno zmielonego drewna, wióry drzewne natomiast to kawałki drewna twardego.

W porównaniu do drewna pellet ma kilka zalet:

  • wielokrotne zastosowanie: pellet drzewny jest uniwersalny. Używa się go jako paliwo do grilla na pellet, grilla węglowego lub nagrzewnic pelletowych. Wióry drzewne mogą być używane tylko w elektrycznych smokerach lub grillach typu Kamado,
  • wysoka wartość opałowa: pellet drzewny ma wysoką wartość opałową, oznacza to, że ​​produkuje więcej ciepła przy mniejszej ilości paliwa,
  • niższy poziom wilgoci: pellet ma niższy poziom wilgoci niż drewno lub wióry drzewne, oznacza to, że ​​wytwarza mniej popiołu i dymu podczas spalania,
  • łatwiejsze przechowywanie i transport: pellet jest łatwiejszy do przechowywania i transportu niż drewno lub wióry, ponieważ jest w postaci cylindrycznej, jednakowej wielkości,
  • mniej zanieczyszczeń: pellet jest bardziej przyjazny dla środowiska niż konwencjonalne paliwa – emituje mniej zanieczyszczeń podczas spalania,
  • łatwy w obsłudze: jest łatwiejszy w obsłudze niż drewno nie wymaga ciągłego dokładania paliwa.

Certyfikat ENPLUS A1 dla pelletu

Pellet oznaczony certyfikatem ENPLUS A1 to wysokiej jakości pellet, spełniający normy ustalone przez system jakości EnPlus A1. Jest to schemat, gwarantujący jakości oferowanego pelletu przez producentów i dystrybutorów. Pellety, które otrzymały certyfikat ENPLUS A1, przechodzą kilka kontroli jakości. Każdego roku, zakłady produkujące pellety, są audytowane przez stronę trzecią. Certyfikat EnPlus A1 zapewnia również jakość całego łańcucha dostaw od firmy produkcyjnej po firmę dostawczą, każdy jest odpowiedzialny za przejrzystość.

Specyfikacja pelletu EnPlus A1

Pellet EnPlus A1, który spełnia europejskie normy, ma następującą specyfikację:

  • Średnica: 6-8mm
  • Długość: 10-40mm
  • Wilgotność: mniej niż 10%
  • Popiół: mniej niż 0,7%
  • Netto wartość opałowa: 17
  • Siarka, S: mniej niż 0,03%
  • Chlor, CL: mniej niż 0,02%
  • Azot, N: mniej niż 0,3%
  • Pył: mniej niż 3%

Temperatura degradacji popiołu: ponad 1100 stopni Celsjusza.

Pellet premium selection Stargard

Certyfikowany pellet Premium Selection EN Plus A1

Pellet Royal Stargard Szczeciński

Certyfikowany pellet Royal EN Plus A1

Zalety pelletu z certyfikatem EnPlus A1

Gwarantowana jakość: kupując pellety EnPlus A1, masz pewność, co do ich jakości. Jak wspomnieliśmy, strona trzecia, dokładnie monitoruje producentów i dystrybutorów – pelety nie zawierają żadnych dodatków.
Wysoka wartość opałowa: pellety EnPlus A1 mają wysoką wartość opałową i są doskonałe do ogrzewania domów.
Niska zawartość popiołu: pellety EnPlus A1 produkują stosunkowo niski popiół. Zazwyczaj jest to mniej niż 0,7%.
Niska wilgotność: zawartość wilgoci pelletu EnPlus A1 jest zawsze mniejsza lub równa 10%. W rezultacie jest bezpieczniejszy dla urządzeń grzewczych.

Pellet paliwem przyszłości

Polska od lat znajduje się w czołówce rankingu producentów pelletu drzewnego. Badania wskazują, że w 2023 roku popyt na pellety drzewne w UE wzrośnie do nowego poziomu. Europa w tym roku potrzebuje około 25,8 milionów ton pelletu drzewego. Pellet drzewny jest bezpieczny w używaniu, w domu, firmie lub miejscu komercyjnym. Oferuje czysty sposób spalania, zrównoważony i bezpieczny, na dostarczenie ciepła. W ofercie Opałownidystrybutora wysokiej jakości, certyfikowanego pelletu w Stargardzie, Szczecinie i okolicach – znajdziesz certyfikowane pellety EnPlus A1 i pellety premium, które mogą być używane do zasilania pieca na pellet i wiele więcej. Skontaktuj się z nami!