budmet nocoń kocioł pelletowy

Budmet Nocoń Kocioł Pelletowy

Szukacie bardziej energooszczędnych i ekologicznych sposobów ogrzewania domu lub firmy? Oto jeden z nich: kocioł na biomasę, jak pellet i ekogroszek. Nie bez powodu coraz więcej właścicieli budynków decyduje się na ten system ogrzewania. Dzięki instalacji kotła na pellet możliwe jest zmniejszenie rachunków za ogrzewanie nawet o 30% – to niemałe oszczędności! Czym więc jest kocioł na biomasę i dlaczego warto w niego zainwestować? 

Co to jest kocioł na pellet (biomasę) i jak działa?

Chociaż kotły na pellet i ekogroszek są znacznie czystszą, bardziej ekologiczną i energooszczędną opcją niż konwencjonalne systemy, działają w podobny sposób. Ciepło wytwarzane z biomasy wykorzystuje się do podgrzewania pomieszczeń i wody – niezależnie od tego, czy masz system grzejników, czy instalację ogrzewania podłogowego. Różnią się jednak znacznie metodą ogrzewania. Biomasa, którą ogrzewane są pomieszczenia, to naturalne produkty uboczne przemysłu drzewnego. Jest to świetna alternatywa, jeśli szukasz źródła ciepła, które zapewnia stabilne, przyjazne dla środowiska i wydajne źródło ciepła.

EcoSilver Stalmarkt kocioł pelletowy

Kompaktowy kocioł na pellet EkoSilver Stalmark

Jak wydajny jest kocioł na pellet i ekogroszek?

Kiedy ogrzewasz dom lub firmę, chcesz robić to tak wydajnie, jak to tylko możliwe. Wybór systemu ogrzewania to ważna decyzja. Ogrzewanie i spalanie pelletu drzewnego ma 80% sprawności, co oznacza, że kotły na pellet zużywają większość zasobów paliwa. Konstrukcja kotła pelletowego posiada również funkcje, zwiększające wydajność. W przypadku wielu systemów grzewczych najbardziej nieefektywną częścią jest faza nagrzewania. Kotły na pellet i ekogroszek rozwiązują ten problem dzięki zastosowaniu termicznego zasobnika zbiornik raz napełniony wodą, podgrzewa ją i utrzymuje ciepło. Kotły na biomasę są więc niezwykle wydajne w maksymalnym wykorzystaniu źródła paliwa, podczas ogrzewania całego domu lub firmy. 

Sprawdź Kotły na pellet Stalmark w naszej ofercie.

Jedną z największych zalet pieców na pellet jest to, że są przyjazne dla środowiska

Kotły na pellet mają niski wskaźnik emisji szkodliwych zanieczyszczeń w porównaniu z innymi źródłami paliwa, takimi jak olej czy propan. Dzieje się tak, ponieważ, jak wspomnieliśmy wcześniej, kotły do opalania biomasy charakteryzują się wysoką sprawnością spalania. Oznacza to, że ​​emitują mniej szkodliwych gazów do środowiska i odpadów. Stosowanie pelletu zmniejsza emisję dwutlenku węgla o 1,5 tony. Ponadto pellet wytwarza się z odpadów leśnych, takich jak trociny i inne pozostałości po tartaku. Paliwo do pieców na pellet jest więc nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też spala się czysto. 

panel sterowania piec na biomasę Kazlusan

Panel sterowania kocioł na pellet Lidia Kazlusan 

Jak zainstalować kocioł na pellet i ekogroszek?

Instalacja kotła na pelety drzewne nie jest skomplikowanym procesem – o ile jest już zainstalowany system centralnego ogrzewania. Może to być konwencjonalny system zasilany olejem lub gazem. Musi jednak być już zainstalowany, aby podłączyć nowy kocioł na biomasę do tego samego obiegu ogrzewania. Zalecamy zwrócenie się do specjalisty o zainstalowanie nowego kotła na pelety drzewne z wielu różnych powodów:

  • specjalista zaznajomi się z wszelkimi (nieprzewidzianymi) komplikacjami, które mogą się pojawić,
  • profesjonalny instalator będzie mógł natychmiast wprowadzić wszelkie wymagane regulacje, aby zapewnić sprawność i efektywność urządzenia,
  • możesz zawrzeć odpowiednią umowę na konserwację kotła w tym samym czasie, gdy zainstalujesz kocioł,
  • kotły na pelety drzewne są bardziej przyjazne dla środowiska niż zwykłe kotły olejowe lub gazowe. Możesz więc skorzystać z dotacji i kwalifikować się do niższych cen instalacji i zakupu.

Kocioł na biomasę Budmet Nocoń Forest

Kocioł na pellet Budmet Nocoń model Forest

Jak utrzymać kocioł w dobrym stanie?

Podobnie jak w innych systemach grzewczych, utrzymanie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej kotła w jak najlepszym stanie, wymaga raz w roku serwisu urządzenia. Umowa konserwacyjna, podpisana po instalacji przez wykwalifikowanego instalatora, chroni przed ewentualnymi niespodziankami w określonej w umowie karencji. Zalecamy tę metodę instalacji kotła na pellet.

Kocioł na biomasę: mądra inwestycja w ogrzewanie

Chociaż kocioł na pellet jest dość drogim wydatkiem w porównaniu do konwencjonalnych kotłów olejowych lub gazowych, jest to bez wątpienia inwestycja w efektywność energetyczną, ochronę środowiska i zmniejszenie kosztów ogrzewania domu.